Dla turysty

Co warto zobaczyć

Cieszymy się, że chcesz odwiedzić Jastrzębie-Zdrój! Jeśli chcesz poczuć czar dawnego uzdrowiska, zrozumieć siłę dziejowych przemian, zobaczyć młode miasto z wielką historią – zapraszamy!

 

Przede wszystkim – nie możesz ominąć Parku Zdrojowego.  Miejsce, w którym dziś mieszkańcy znajdują wytchnienie każdego dnia, kiedyś było centrum uzdrowiska. Do dziś, dzięki licznie zachowanym zabytkom czuć tutaj czar dawnego kurortu.  W budynkach dawnego uzdrowiska mieszczą się instytucje kulturalne i lokale, dzięki którym Park tętni życiem. Biblioteka, Łazienki III - Galeria Sztuki Współczesnej, kawiarenka letnia, Dom Zdrojowy… o nic wszystkich przeczytasz w zakładce „Zabytki”.


Nie zapominajmy o inhalatorium – umożliwia odpoczynek na ławkach przy jednoczesnym wdychaniu solanek leczniczych rozpylanych przed podświetlaną fontannę. Inhalatorium swoim stylem nawiązuje do istniejącej tu niegdyś promenady.


Jastrzębie-Zdrój wprawdzie nie ma już uzdrowiskowego charakteru. Formalnie nie jest już uzdrowiskiem. Człon "Zdrój" w nazwie jednak obowiązuje i zobowiązuje. Pamięć o uzdrowiskowych tradycjach w mieście jest wciąż żywa. Dowodem na to jest chociażby przebudowa ul. 1 Maja, która po wielu dziesiątkach lat ponownie stała się deptakiem. Była nim już bowiem w przeszłości, tuż po założeniu w Jastrzębiu uzdrowiska. Nosiła wtedy nazwę Paulastrasse, na cześć żony ówczesnego właściciela tych ziem - Felixa von Königsdorff.

Stworzony na nowo deptak ma charakter rynku, który ze względu na okres założenia miasta nigdy nie miał szansy powstać w Jastrzębiu-Zdroju. Jest miejscem spotkań mieszkańców, odbywają się na nim różnego rodzaju imprezy, w pobliżu kwitnie mały i średni biznes z zakresu gastronomii.

 

Pozostałością po uzdrowiskowej historii Jastrzębia-Zdroju są także Łazienki. Obecnie w mieście - w Parku Zdrojowym - mieszczą się Łazienki II i III. Te drugie po kilkudziesięciu latach odzyskały blask. Ich budynek został gruntownie wyremontowany. Zmienił jednak nie tylko swoje oblicze, ale też charakter. Został przekształcony w Galerię Sztuki Współczesnej. Ma być miejscem, w którym będą odbywać się wystawy, koncerty i warsztaty. Ponadto mieści się w nim również obserwatorium przyrodnicze.


Mamy historię, która jest powodem do dumy

Szczęśliwi Ci, którzy mogą mieszkać w miejscu, gdzie wywalczono wolne soboty. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach. W mieście przypomina nam o tym „Szlak Wolności”. Ten wyjątkowy szlak uzupełniany jest kolejnymi punktami. Wśród nich znajduje się także Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica wraz z Carbonarium. To wystawa opowiadająca o węglu od najmniejszej jego cząstki, po wiodący przemysł na gruncie naszej małej ojczyzny. A już niebawem, bo zaledwie za pół roku w tym samym miejscu mieścić się będzie Centrum Porozumienia Jastrzębskiego.

To nie jedyny obiekt i punkt na mapie Jastrzębia-Zdroju, który przypomina o historii polskiej drogi do wolności. Są one trwale związane z naszym miastem i odwagą górników z jastrzębskich kopalń walczących z poprzednim systemem politycznym w latach 80. Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego stoi koło kopalni Zofiówka, znanej niegdyś jako Manifest Lipcowy. To historyczne miejsce już na zawsze pozostanie jednym z symboli Solidarności i wolnej Polski. W 2020 postanowiliśmy uczcić 40-lecie tych wydarzeń muralem na jednym z bloków przy głównej alei miasta - Alei Piłsudskiego. Powstał również jedyny w regionie poziomy mural 3D wpisujący się w nurt wolnościowy ściśle związany z historią naszego miasta.


W wolnym czasie bawimy się i odpoczywamy. Latem kąpiemy się w Zdroju, a zimą w Lagunie. Jeździmy na łyżwach na całorocznym lodowisku Jastor. Uwielbiamy spacerować po Parku Zdrojowym, ale też po Parku przy ulicy Żeromskiego. Jednak naszym ulubionym miejscem każdego lata jest OWN (Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego) – tężnia solankowa, wodny plac zabaw, park widokowy, pięknie urządzone tereny zielone – zauroczą także Ciebie. A to nie wszystko – ciąg dalszy modernizacji tego miejsca jeszcze przed nami!


To oczywiście nie wszystko! Wejdź do zakładki Zabytki by zobaczyć perełki uzdrowiskowej i sakralnej architektury. Zobacz w Miejscach pamięci jakie tablice pamiątkowe i pomniki można zobaczyć w naszym mieście. Możesz się też wybrać na wirtualną wycieczkę po Galerii Historii Miasta.

Zapraszamy do Jastrzębia-Zdroju!


Polecamy